Youth Exchange

Rotary Youth Exchange je Rotary program razmjene mladih namijenjen je mladima od 15 do 25 godina.

Program razmjene pruža brojne koristi mladima koji u njemu sudjeluju ali i rotarijancima domaćinima i mentorima, te u širem smislu cijeloj zajednici.
Razmjenom učenici mogu učiti iz prve ruke i to o svim aspektima života u drugoj zemlji. Upoznavanje različitih kultura, učenje novih jezika, svladavanje prepreka u kulturalnim različitostima te upoznavanje prijatelja iz cijeloga svijeta s kojima će ostati povezani i dugo nakon završetka razmjene, samo su neke od odbrobiti ovoga i sličnih programa.
Kako se njihov pogled na svijet širi oni sazrijevaju i razvijaju dublje razumijevanje samih sebe kao i onoga što se nalazi oko njih. Učenici na razmjeni ambasadori su koji predstavljaju svoju zemlju i kulturu.

Rotary razmjena započela je prije više od 75 godina. Danas više od 8000 mladih sudjeluje u razmjeni širom svijeta u oko 80 zemalja, a postoje dvije vrste.

KRATKOROČNA RAZMJENA
• kandidati od 15 do 25 godina starosti,
• traje od nekoliko dana do nekoliko tjedana (najčešće dva tjedna),
• tematski kampovi (sportski, umjetnički, kulturološki),
• kampovi se održavaju tijekom ljetnih praznika (lipanj, srpanj, kolovoz), te ne uključuju pohađanje nastave u stranoj zemlji

DUGOROČNA RAZMJENA
• kandidati od 15 do 17 godina starosti,
• traje jednu školsku godinu,
• uključuje stanovanje kod obitelji provjerene od strane lokalnog Rotary kluba i pohađanje nastave u stranoj zemlji

Zemlje s kojima trenutno surađujemo su: SAD, Kanada, Tajvan, Meksiko, Finska, Francuska, Njemačka.

KANDIDATI: učenici s vrlo dobrim ili odličnim školskim uspjehom, uzornog vladanja, komunikativni.
SMJEŠTAJ: obitelj koja šalje učenika ima obvezu primiti stranog učenika na godinu dana.
TROŠKOVI: povratna aviokarta, kotizacija, osiguranje, troškovi izdavanja vize.
PRIJAVE: u svakom Rotary klubu imenovan je član kluba koji je odgovoran za razmjenu učenika (Youth Exchange Officer – voditelj razmjene), s kojim kandidat mora stupiti u kontakt putem elektoničke pošte (e-maila). Nakon preliminarne prijave učenik i roditelji bit će pozvani na intervju.